Żywe plot inaczej żywopłoty

Żywe mury inaczej żywopłoty

Żywopłoty zwykle spełniają podobną funkcję jak ogrodzenie, natomiast nierzadko służą dodatkowo za dekoracje. W większości wypadków takie ploty tworzy się w nasłonecznionych kompozycjach, w których szybko rosną i mocno się zagęszczają. Mnóstwo wdzięku posiadają tez takie żywe ploty, jakie wiodą przez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń roślin z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek ewentualnie kwiatami konstruują przyciągające uwagę obrazy,zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer obok murku uspokaja a także odpręża.

Stawiając ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, dobrze jest wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które dominują w skwerze, oraz nasze przyzwyczajenia i czas jaki możemy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, często tez bujnie kwitną, ale potrzebują też dyzo powierzchni. Geometryczne bądź bogato profilowane zielone parkany mogą być niezmiernie wysmuklę, lecz wypada je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot. Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot zakłada się na długi okres czasu, czasem nawet na długiepokolenia.


Najczęściej zadowalający jest roślinny parkan o wielkości do półtora m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle często wybierany obecnie na żywopłoty kształtowane. Ma on bardzo dużo walorów:
• jest mało absorbujący,
• dobrze znosi czas mniejszych opadów,
• błyskawicznie kiełkuje,
• regularnie pielęgnowany ślicznie się zagęszcza i nie żółknie od spodu,
• w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima listowia, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
• jest tani w zakupie.

Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca-jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie brązu, żółci a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Mogą być to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony widocznej, i cześć konaru zostawić dzikich, ażeby rodziły owoce.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s