Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka odrośli.

Wierzba wyrośnie nawet z kawałka pędu.

Wykorzystując to, możemy z niej zmajstrować nadzwyczajne formy ogrodzenia. Dzięki temu nasze ogrodzenie zyska rzadki wygląd a także będzie się promować spośród płotów w sąsiedztwie.

Rosnące na polach oraz grząskich torfowiskach wierzby od dawna zadomowiły się w naszych botanikach. Upodobaliśmy je za specyfikę oraz charakterystyczne koty. Nie są żmudne, pragną tylko niemało wody i trochę światła. Nasycą się nieomal wszelką glebą.


Mało roślin wydoła także identycznie błyskawicznie stymulować stracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby ogromnie swobodnie rekonstruują także osobisty system korzeni. Wystarczy, iż ścięty względnie nawet złapany odrost w słotnej glebie po jakimś czasie wypuści korzenie oraz podaruje zaczątek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, żeby z wierzb robić plątane przęsła w ogrodzeniu czy płoty zatopione liśćmi. Na pewno pożądane byłoby posiadać tak nowatorskie płot. Najprzyzwoiciej do zainstalowania takiego parkanu zastosować poniższe sposoby wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te modele wierzby na ogrodzenia mają kilka jednakowych cech:

fabrykują prostolinijne, długie oraz nadzwyczaj sprężyste pędy – wskutek tego można łatwo formować formę ogrodzenia;
szybko odrastają po obcięciu- w krótkim terminie zdołamy wypleść kompletne przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy posiadamy już projekt na postać płotu, musimy postarać się o pasujące wierzbowe pędy na ogrodzenie. Na nieszczęście, odnalezienie ich w warunkach rzeczywistych jest problematyczne, dlatego że dziko wzrastające krzewy rzadko wypuszczają ogromnie długie i prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie należało poczekać nieco lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wybierzmy wpierw pozycję w ogrodzie, malutko przez nas odwiedzane oraz w żadnym wypadku widoczne.Wiosną, w marcu albo w kwietniu, posadźmy tam flancy, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flanc wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy długości 25-30 cm, jakie zdołamy pozyskać spośród dziko narastających roślin. Nim zasadzimy wypada je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, aby się porządnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak żeby górował tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny w mgnieniu oka się grubieją, w następstwie tego powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa dopuszczamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosenką następnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki rzadko przewyższają 2m, wskutek tego na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu pędów, jakie można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s